Garaż to istotny element naszego domostwa. Garażowany samochód jest zabezpieczony przed kradzieżą, korozją oraz szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (np. przed mrozem lub podczas opadów gradu). Jeżeli chcemy by nasz blaszak służył nam długie lata, warto o niego odpowiednio zadbać i go wzmocnić.

Podłoże pod garaż

Najważniejsze by cała konstrukcja stała na stabilnym podłożu. Kluczową kwestią jest postawienie blaszka na płaskim gruncie. Zalecamy wykonanie betonowej wylewki (warto pamiętać, aby wymiary wylewki były o 20 cm większe niż wymiary garażu) – będziemy mieli pewność, że konstrukcja stoi prawidłowo na solidnym fundamencie. Zamiast betonu możemy równomiernie po rogach budynku rozłożyć płyty chodnikowe. One również wzmocnią podstawę blaszaka. Następnie należy zakotwiczyć garaż do podłoża poprzez użycie specjalnych śrub – kotew. Tak wzmocniony garaż będzie odporny na silny wiatr.

Bardzo ważne jest także postawienie garażu na odpowiedniej glebie – nie może to być teren podmokły, bardzo wilgotny ani glina. Wybór takiego podłoża skutkuje zapadaniem się konstrukcji, przez co użytkowanie jej będzie bardzo utrudnione. Jeżeli garaż będzie stał na nierówno położonym terenie, może to zakłócać działanie bramy. Blaszak stanie się wtedy właściwie bezużyteczny.

Konstrukcja garażu blaszanego

Warto także zakupić garaże blaszane wykonane z profili zamkniętych. Są one bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Zastosowanie profili zamkniętych jest podwójnym wzmocnieniem standardowej konstrukcji.

Przy bardzo dużych garażach warto rozważyć postawienie ścianki działowej. Stanowi ona oparcie dla dachu blaszaka. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kratownicy, która także pełni rolę dodatkowego wzmocnienia dachu. Odpowiednio skonstruowany dach, jedno- lub dwuspadowy, również wpływa na stabilność konstrukcji.

Blachy akrylowe i ocynkowane

Dzięki użyciu blachy ocynkowanej ogniowo konstrukcja garażu jest lekka, a jednocześnie odporna na szkodliwe warunki pogodowe. Natomiast blacha akrylowa zapobiega powstawaniu korozji i bardzo łatwo dopasować ją do otoczenia. Dzięki tym blachom garaże mogą spełniać swoją funkcję przez długie lata, są łatwe w montażu oraz transporcie, a dodatkowo można wybrać wariant kolorystyczny pasujący do naszych preferencji.

Często przy wzmacnianiu blaszanej konstrukcji używa się kątniki zimno-gięte oraz poprzeczki. W narożnikach stosuje się kątniki – sprawiają, że konstrukcja jest zwarta i się nie rozchodzi. Konstrukcje z kątowników można także poddać procesowi ocynkowania-  zapobiegnie to powstawianiu ognisk korozyjnych na tych elementach.


Najmniejszym elementem, który wzmacnia blaszaną konstrukcję są nity – używamy je podczas montażu potrzebnych części garażu.

Blaszany garażto inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Zanim jednak rozpoczniemy budowę, warto jednak dobrze ją przemyśleć i zaplanować. Pozwoli to uniknąć zbędnych problemów i znacznie ułatwi postawienie konstrukcji. A zastosowanie powyższych wzmocnień pozwoli nam na korzystanie z blaszaka przez bardzo długi czas.

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!