Niewielki koszt, prostota montażu oraz szybkość realizacji to argumenty, które przekonują wiele osób do postawienia swojego własnego blaszaka.

Wciąż jednak jest to konstrukcja mniej odporna na zjawiska atmosferyczne, niż chociażby, garaż murowany. Jeśli kupujący chce, aby taka konstrukcja służyła mu przez kolejne lata, musi zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie na różne okoliczności pogodowe.

Ocieplenie garażu jest, z pewnością, jedną z bardziej skutecznych form takiego zabezpieczenia. Odpowiednio wykonane, zapewni komfort i spokój na długi czas, a także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z potencjalnymi naprawami. Garażu albo przedmiotów, które są w nim przechowywane.

Jak więc odpowiednio ocieplić taki budynek?

Wiele osób zaczyna podważać słuszność decyzji o zakupie własnego blaszanego budynku w momencie pierwszego spadku temperatury. Niesłusznie, ponieważ zapobiegnięcie startom z niego wynikającym, jest proste i efektywne.

Jako „ocieplenie” można rozumieć samo położenie jakiejkolwiek warstwy zabezpieczającej na powierzchni blachy. Można do tego wykorzystać tynk akrylowy lub farba. Jest to jednak działanie, które niweluje nieprzyjemne efekty aury w małym stopniu. Najbardziej popularną formą jest dodanie do konstrukcji warstwy styropianu. Co ciekawe, wybór styropianu, jest tylko z pozoru błahą czynnością. Jeśli zostanie dobrany prawidłowo - niemal gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz blaszaka.

Zabezpieczać z zewnątrz czy wewnątrz?

Warto rozważyć zastosowanie obu tych rozwiązań jednocześnie i docieplić budynek kompleksowo.

Wewnątrz garażu nie powinno się używać styropianu grubszego niż 3 cm. Można go, z łatwością, przymocować za pomocą kleju czy popularnej pianki montażowej.

Nie tylko możliwość samodzielnego udoskonalenia, ale też jego niski koszt, czynią tę metodę bardzo atrakcyjną dla każdego właściciela. Już takie zabezpieczenie przyniesie wymierne efekt w postaci uczucia ciepła po przekroczeniu progu blaszaka w chłodny dzień.

Umieszczając warstwę styropianie wewnątrz, warto mieć na uwadze, całą amplitudę temperatur jakie mogą wystąpić w pomieszczeniu. Ma to bezpośredni wpływ na czy będzie on właściwie trzymał się ściany. Osobom, które oczekują najlepszych efektów, poleca się przymocowanie płyty pilśniowej lub OSB na warstwie styropianowej, aby zapewnić jej lepsze przywieranie.

Ocieplanie zewnętrzne jest bardziej skomplikowane i może być trudniejsze w samodzielnym wykonaniu. Warto posiłkować się wiedzą i wsparciem fachowców w tym zakresie.


Czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności jest wielkość dachu. To od niej zależy jakiej grubości styropian będzie użyty do jego ocieplenia. Obowiązuje tu bowiem zasada, że materiał ociepleniowy nie może wychodzić poza zarys całej konstrukcji. W odwrotnym przypadku może to oznaczać gromadzenie się na nim wody spływającej z dachu w trakcie opadów.

W przypadku montażu zewnętrznego niezbędne jest również wzmocnienie w postaci „szkieletu”, który zostanie przymocowany do ścian blaszaka, przed położeniem styropianu.

Powyższe zabiegi wiążą się z koniecznością poświęcenia większych nakładów czasu i pracy, aby uzyskać zadowalający efekt. Jednak po zastosowaniu obu tych metod razem, można mieć pewność, że własność jest odporna na jakąkolwiek niesprzyjającą aurę. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!