Jak wiadomo garaż blaszany to łatwa w montażu alternatywa dla tradycyjnych garaży murowanych czy betonowych. Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten wybór należy odpowiednio przygotować podłoże na jakim ma stanąć.

W zależności od tego jaką funkcję ma spełniać blaszany budynek, należy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje dostępnego podłoża:

  • wylewka betonowa
  • kostka brukowa
  • bloczki betonowe

Wylewka betonowa

Jest ona najbardziej zalecana jeśli blaszak ma służyć głównie do garażowania auta. Zakłada się, że obejmować powinna teren o około 30 cm większy niż długość każdego z boków budynku. Najczęściej zalecana głębokość jaką powinna mieć wylewka to 15 cm.

Podstawową czynnością jaką należy wykonać przed przystąpieniem do prac jest obliczenie jaka ilość betonu będzie potrzebna do wykonania projektu.

Jak to zrobić?

Żeby poprawnie obliczyć potrzebną ilość, trzeba przemnożyć wartość określającą głębokość podłoża przez wymiary ścian garażu (z uwzględnieniem jej powiększenia o wymiary wylewki wystającej poza powierzchnię garażu).

Kiedy już wiadomo ile materiału będzie potrzebne do otrzymania rzeczonego podłoża, trzeba wybrać jego najlepszą możliwą wersję.

Do wylewek pod garaż specjaliści polecają beton B20 lub B25. Dostępny jest w workach lub w gotowej formie w betoniarni. Ceny gotowego materiału, który zostanie dostarczany do klienta w specjalnej gruszy, zależą od danego producenta, od rodzaju zastosowanych domieszek, ceny transportu a także położenia geograficznego. Uśredniając założyć można, że jeden m³ betonu można nabyć w ramach widełek cenowych: 230-300 zł.

Kostka brukowa

Jest to idealne rozwiązanie jeśli właścicielowi zależy na utrzymaniu stosunkowo wysokiej temperatury w swoim pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że kostka nie jest tak wytrzymałym materiałem jak beton. Dlatego powinno się z niej zrezygnować jeśli w planach ma się użytkowanie blaszaka jako typowego garażu dla auta. Jest to funkcjonalna opcja dla budynków przeznaczonych do składowania mebli, sprzętów ogrodowych czy sprzętu sportowego.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest położenie warstwy wyrównującej i poziomującej pod planowaną kostkę. Jest to istotne z punktu widzenia równomiernego rozłożenia ciężaru a dodatkowo stanowi izolację termiczną.

Stworzenie tejże warstwy odbywa się w kilku etapach:

  1. Wykopanie otworu w ziemi o powierzchni odrobinę większej niż przewidywana powierzchnia garażu.
  2. Wysypanie na dnie około 10-centymetrową warstwy piasku. Jeśli gleba na danym ternie jest bardziej podmokła, warstwa piasku powinna byś proporcjonalnie grubsza.
  3. Zaraz po utwardzeniu pierwszej warstwy piasku, w dole należy warstwowo umieścić utwardzacz, taki jak: tłuczeń, grys, żużel, żwir lub mieszanina piasku ze żwirem.
  4. Kostka brukowa musi wystawać kilka centymetrów nad powierzchnię gruntu. Wokół jej krawędzi powinno się wysypać drobnoziarnisty kamień czy gruby żwir.

Bloczki betonowe

To rozwiązanie jest polecane osobom, które swój blaszak stawiają tymczasowo lub nie są pewne co do ostatecznego miejsca. Kiedy pomieszczenie ma służyć typowo do przechowywania baseniku ogrodowego lub małych narzędzi ogrodowych - bloczki sprawdzą się idealnie.

Są bardzo łatwo dostępne, stosunkowo tanie a ich zamontowanie jest bardzo proste i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. 

Bloczki takie umieszcza się „po obwodzie” garażu. Minimalna ilość jaką należy rozplanować to 6 sztuk. Niezależnie od wielkości stawianego blaszaka taka ilość zapewni mu stabilizację.

Koniecznym jest wkopanie ich w niewielkie otwory i zapewnienie idealnego wypoziomowania.

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!