Często decydujemy się na trzymanie w garażu wolnostojącym drogiego sprzętu, takiego jak kosiarki czy narzędzia elektryczne. W takim momencie warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia na okoliczność włamania lub zniszczenia.

W przypadku kiedy garaż stanowi część domu, ubezpieczenie wykupione na jego poczet automatycznie obejmuje również garaż i rzeczy w nim przechowywane.

Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczyć można również garaż wolnostojący, o ile znajduje się on w tej samej miejscowości co zabezpieczana posesja. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie osobnego budynku garażu musi iść w parze z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Nie ma możliwości wykupienia usługi ubezpieczyciela wyłącznie dla tego budynku. Wtedy istnieje możliwość wykupienia oddzielnego świadczenia obejmującego właśnie „blaszak”.

Podstawowym kryterium, które musi spełniać taki samodzielny budynek jest „stan zamknięty”. Musi więc on posiadać dach, drzwi i (jeśli tak jest przewidziane w projekcie) okna.

Jeśli nie zostanie spełniony którykolwiek z tych warunków, ubezpieczyciel z pewnością nie wypłaci odszkodowania z tytułu kradzieży czy zalania, np. w skutek opadów atmosferycznych.

Warto pamiętać o tym, że świadczeniodawca może odmówić wypłaty jeśli okaże się, że więcej niż 50% powierzchni naszego garażu przeznaczona była na realizację działalności gospodarczej. Wyjątkiem są tu działalność lakiernicza, stolarska, spawalnicza, tapicerska lub samochodowa. Wtedy kryterium minimalne nie ma racji bytu i niezależnie od powierzchni ubezpieczyciel może zadecydować o tym, że odszkodowanie nie jest należne.

Na jakie okoliczności można ubezpieczyć garaż?

Może ono objąć następujące wypadki:

  • Wystąpienie pożaru lub innych losowych wydarzeń. W tym grad, deszcz, uderzenie pioruna, czy gwałtowny opadu śniegu.
  • Zalania które powstało właśnie w skutek opadu atmosferycznego czy uszkodzenia instalacji.
  • Włamanie z kradzieżą.
  • Silny mróz.
  • Akt dewastacji lub wandalizmu.
  • Spięcia elektryczne.
  • Uszkodzenie w skutek powodzi.

Mienie ruchome w garażu.

Wydawać mogłoby się, że można ubezpieczyć wszystkie przedmioty wartościowe umieszczone w wolnostojącym garażu (np. drewnopodobnym). Najczęściej jednak ubezpieczyciele rozróżniają co konkretnie i na jaką kwotę może zostać objęte świadczeniem. Nie u każdego ubezpieczyciela będą to te same przedmioty i taka sama kwota. Trzeba mieć również na uwadze, że warunki takiego ubezpieczenia mogą być zupełnie różne niż te obowiązujące w momencie zawierania analogicznej umowy, dotyczącej domu czy mieszkania.

Przede wszystkim nie ubezpiecza się przeważnie sprzętu, który z założenia w takim miejscu nie powinien się znajdować. Mowa tu o wszelkiego rodzaju sprzęcie audiowizualnym i komputerowym, który często znajduje swoje miejsce w przydomowym blaszaku.

Przedmiotami, które trudno będzie ubezpieczyć w przypadku garażu, są również pieniądze, biżuteria czy dzieła sztuki.

Ostatni czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest limit odpowiedzialności ubezpieczyciela za utratę, zniszczenie czy szkodę. Trzeba być świadomym, że w przypadku chęci ubezpieczenia garażu będzie on z pewnością niższy niż w przypadku nieruchomości mieszkalnej. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!