Wydawać by się mogło, że nie ma żadnej większej filozofii odnośnie schowków na śmieci - ich ustawienie i kształt nie mają znaczenia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Czym jest blaszana wiata śmietnikowa?  

Wiata śmietnikowa, zwana też altaną, to zadaszona konstrukcja z opcją zamykania na klucz. Blaszana altana ma na celu osłonięcie kontenerów z odpadami przed czynnikami atmosferycznymi, zabezpieczenie śmietnika przed dostępem osób postronnych i przed zwierzętami, organizację miejsca składowania śmieci i ogólną poprawę estetyki posesji. 

Według przepisów prawa budowlanego wiata śmietnikowa jest lekkim obiektem małej architektury miejskiej, z dachem wspartym na słupach, który z większości stron nie jest obudowany ścianami. Wiata może, ale nie musi być konstrukcją wolnostojącą. 

Przepisy prawne 

Do roku 2017 istniał wymóg uzyskania pozwolenia na budowę wiaty śmietnikowej.Obecnie, wymóg ten został zniesiony, wystarczy zgłosić chęć budowy w odpowiednim urzędzie. 
W przypadku, gdy chcemy postawić wiatę o powierzchni zabudowy do 50m² na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, nie ma obowiązku zgłaszania chęci budowy danej konstrukcji. 
Co więcej, możemy postawić tylko dwa takie obiekty na każde 1000m² powierzchni działki. 

Gdzie postawić altanę śmietnikową?

W przypadku posesji jednorodzinnej lub rekreacyjnej, możemy postawić wiatę tam, gdzie chcemy. Jednakże najwygodniej będzie, jeśli postawimy ją w obrębie ogrodzenia. Nie tylko ułatwi to odbiór odpadów służbom porządkowymi, a my nie będziemy mieli problemu z wystawieniem ich do odbioru, ale także ukryje mało estetyczne kontenery. Idealnym rozwiązaniem były dostęp do wiaty z dwóch stron - od strony posesji i od strony ulicy. 


Zalety i wady blaszanej wiaty śmietnikowej

Najważniejszym plusem wiaty śmietnikowej jest to, że ta konstrukcja umożliwia uporządkowanie przestrzeni śmietnika i łatwiejszą segregację odpadów. Zabezpiecza także śmieci przed zwierzętami, które mogą roznosić śmieci na całą posesję. Ochraniają także odpady przed śniegiem/deszczem i słońce, czyli przed czynnikami które mogą przyspieszyć rozkład śmieci i powodować nieprzyjemne zapachy i przyciągać muchy. Zamykanie wiaty na klucz jest też gwarancją, że nikt postronny nie dostanie się do wiaty i nie podrzuci nam swoich śmieci. Dodatkowo, wiata śmietnikowa pozwoli na ukrycie kontenerów na odpady i wpłynie pozytywnie na estetykę całej posesji. Wśród wad można wymienić problem z ulokowaniem konstrukcji blaszanej - czasem wielkość i  kształt działki ogranicza pole manewru. Przed postawieniem wiaty trzeba także wygospodarować odpowiednią przestrzeń na nią. 

Podsumowanie

Blaszana wiata śmietnikowa ma za zadanie zabezpieczać odpady przed zwierzętami i czynnikami atmosferycznymi, wpływa na czystość, higienę i estetykę posesji. Stawianie przydomowej, niewielkiej wiaty śmietnikowej nie wymaga składania żadnych dokumentów. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą https://blaszaki.com/blaszaki-ogrodowe-smietniki. Znajdą tu Państwo szeroki wybór różnych model wiat śmietnikowych. Wykonujemy też konstrukcje na zamówienie oraz montujemy je na Państwa działce. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!