Planując zagospodarowanie tej przestrzeni należy wziąć pod uwagę trzy najważniejsze czynniki, które determinują ostateczny efekt.

1. Metraż garażu blaszanego

To on w głównej mierze decyduje o tym co będzie można w danym pomieszczeniu blaszanym umieścić. Warto wziąć to pod uwagę już przy wstępnym projekcie, kiedy ma się możliwość wybrania konkretnej bryły - takiej która będzie odpowiadać przyszłemu zapotrzebowaniu.

Minimalne rozmiary pomieszczenia garażowego to projekty tzw. jednostanowiskowe. Wynoszą one 2,3 na 5 metrów. Jest to metraż, który umożliwia swobodne otwarcie drzwi auta osobowego.

Przy zachowaniu tej wielkości nie ma jednak mowy o dodatkowych sprzętach, które można byłoby tam umieścić. Biorąc pod uwagę konieczność zachowania łatwego dostępu do pojazdu, pod jego ścianami nie mogą być umieszczone jakiekolwiek regały czy półki.

Alternatywą pozostawiającą większe pole do popisu jest zamówienie blaszaka o minimalnych wymiarach 3,5 na 6,5 metra. Jest to wciąż wersja jednostanowiskowa, ale uwzględniająca dodatkowe opcje aranżacji, takie jak szafki czy regały.

2. Funkcja

Jeśli garaż będzie standardowych wymiarów (z założenia mieszczących auto), nie ma sensu planowanie dużej ilości wewnętrznego wyposażenia. Zabierze ono tylko drogocenne miejsce, a to przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Jednak wystarczy wybrać projekt trochę większego blaszaka, a już zyskuje się miejsce na urządzenie „kącika” dla sprzętów ogrodniczych czy narzędzi.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli garaż nie powstaje z zamiarem trzymania w nim auta. W tym wypadku nawet stosunkowo małe pomieszczenie ma duży potencjał aranżacyjny. Od schowka na przysłowiowe grabie, do domowej siłowni czy mini warsztatu.

3. Koszt garażu

Od funduszu jaki będzie przeznaczony na urządzenie garażu zależy swoboda w wyborze rozwiązań i ich jakości. Najtańszą dostępną na rynku opcją są meble drewniane, najczęściej wykonane z drewna sosnowego i płyty MDF. Mogą one wytrzymać obciążenie do 120 kg, a ich jakość może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Należy pamiętać, że taki rodzaj mebli można umieścić jedynie w pomieszczeniach, co do których jesteśmy pewni, że nie wystąpi w nich wilgoć oraz zbyt niska temperatura. Oba te czynniki, w połączeniu, stanowią zagrożenie dla drewna. Mogą w szybkim czasie doprowadzić do jego zniszczenia i osłabienia całej konstrukcji.

Nieco droższą, ale trwalszą opcją jest zakup stalowych regałów, takich jakie można spotkać w rozmaitych magazynach. Świetnie nadają się do postawienia pod samą ścianą, są stabilne i wytrzymałe. Nie reagują na niskie temperatury czy obecność umiarkowanej wilgoci.

Jeśli na wyposażenie garażu przeznaczona zostanie większa kwota, zwiększają się również możliwości wykorzystania tejże przestrzeni. Warto wtedy rozważyć zakup specjalnych systemów mebli garażowych. Wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego czy też metalu, są odporne na działania korozji i warunków atmosferycznych. Dzięki szerokiej gamie komponentów można dowolnie modyfikować segmenty, łączyć je z szafkami i uzupełniać o dodatkowe regały. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości w tworzeniu przestrzeni idealnie dostosowanej do potrzeb użytkownika. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!