Postawienie garażu blaszanego wiąże się przeważnie z planami korzystania z energii elektrycznej w jego wnętrzu. Warto wiedzieć, że podłączenie prądu do garażu wymaga konsultacji i zgody odpowiedniego zakładu elektrycznego.

Jest to obowiązkowe nawet jeśli ów garaż znajduje się na terenie posesji, na której istnieje już możliwość korzystania z prądu, na przykład: w domu czy budynku gospodarczym. Rzecz jasna wiąże się to również z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, której wysokość zależna jest od mocy przyłącza jaka jest preferowana przez właściciela.

Konieczny jest również odbiór samej instalacji przez profesjonalnego elektryka, który sprawdzi czy cała instalacja spełnia obowiązujące wymogi i garaż jest bezpieczna w użytkowaniu.

Pomimo tego, warto zainwestować w takie rozwiązanie ponieważ niesie ono ze sobą dużo korzyści. Mając stałe podłączenie do elektryczności można swobodnie korzystać ze światła, zamontować w środku dodatkowe urządzenia elektryczne czy korzystać z narzędzi, które wymagają podłączenia do prądu.

A co jeśli garaż znajduje się w oddaleniu od miejsca przyłączenia i nie ma możliwości aby mieć do niego stały dostęp?

W zależności od tego jakiego rodzaju potrzebom miało służyć podłączenie - można poszukać jego alternatyw. Jeśli głównym celem było zapewnienie oświetlenia w blaszaku - należy rozważyć najprostsze rozwiązanie jakim jest bezprzewodowe oświetlenie LED. Obecnie na rynku bez trudu uda się znaleźć wiele latarek czy świateł zasilanych w ten sposób. W zależności od pożądanego nasilenia światła, w sklepach dostępne są latarki, lampy stojące czy nawet halogeny zasilane akumulatorowo.

Jeśli potrzebne jest punktowe światło - świetnie sprawdzą się np. punkty świetlne mocowane za pomocą wbudowanego magnesu. Dają one światło wystarczające do oświetlenia małego pomieszczenia i swobodnego poruszania się po nim.

Jeśli potrzebne jest mocniejsze przyłącze, rzędu 220 V, z pomocą przyjdzie akumulator samochodowy, który bez trudu można znaleźć w większości elektromarketów.

Podłączając do niego odpowiednią przetwornicę napięcia bez problemu prąd stały o wartości 12V czy 24V zmieni się na prąd zmienny 220V. Tego rodzaju napięciem można zasilać większość urządzeń, nie tylko reflektory, ale także narzędzia elektryczne.

Wybierając to wyjście należy zwrócić uwagę na pojemność zastosowanego akumulatora - im jest większa tym rzadsza jest konieczność jego doładowywania. Samo jego podłączenie odbywa się w sposób znany i prosty: przykręcając dwa przewody akumulatorowe do jego klem. Przy korzystaniu z tego rodzaju zasilania sporadycznie, przy użytkowaniu oświetlenia czy drobnych urządzeń, można być pewnym że starczy ono na kilka miesięcy, bez konieczności ponownego ładowania.

Jeśli w planach właściciela pojawia się potrzeba zasilania większego urządzanie bądź przez dłuższy czas, trzeba rozważyć zakup niewielkiego, spalinowego generatora prądu. Należy przy tym pamiętać o skonstruowaniu odpowiedniego systemu odprowadzania spalin, które takowy wytwarza. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!