Aby poprawnie sformułować odpowiedź na to pytanie trzeba dokładnie określić cel użytkowania blaszaka. Jeśli ma on posłużyć jedynie do bezpiecznego przechowywania auta, chronić je przed potencjalną kradzieżą czy kiepskimi warunkami atmosferycznymi, nie warto wyposażać go w okna.


Jeśli jednak ma spełniać szereg dodatkowych funkcji (np. wiadomym jest, że w garażu blaszanym będą dokonywane drobne naprawy, będzie służył za warsztat lub będzie tam przechowywanych dużo rzeczy), wtedy warto poważnie zastanowić się nad zamontowaniem nawet niewielkich okien. 

Światło

Chociażby niewielki dostęp światła dziennego zapewni komfort ewentualnych prac naprawczych. Takie pomieszczenie blaszaka idealnie nadaje się również do przechowywania roślin wrażliwszych na warunki atmosferyczne. 

Niezależnie od tego jaki rodzaj funkcji ma pełnić blaszak trzeba pamiętać, że montaż dodatkowych okien może się równać mniejszej szczelności i większemu dostępowi powietrza, a to może stanowić zarówno wadę jak i zaletę. 

Jeśli jednak zapadnie już decyzja o wstawieniu okien dobrze jest wiedzieć jak zrobić to w najbardziej efektywny sposób. 

Zadania tego można podjąć się samodzielnie albo zaangażować do tego procesu fachowców. Przy zlecaniu tego typu zamówień najczęściej można liczyć na wykonanie okien z PCV. Najpowszechniej spotykane rozmiary okien to 100 x 60 cm lub 80 x 60 cm.  Zaletą zamówienia tego typu wykończenia jest rzetelne wykonanie. 


Otwór przeważnie jest dość szczelnie zabezpieczony z pomocą wspawanej w blachę ramy. Profesjonalni wykonawcy estetycznie zabezpieczą i zamaskują krawędzie tejże blachy poprzez odpowiednią jej obróbkę. Zmawiający może także zadecydować o tym czy okna w garażu blaszanympowinny otwierać się do wewnątrz czy na zewnątrz całej konstrukcji. Warto również pamiętać, że przy tego typu usługach możliwy jest demontaż samego okna, a w miejsce powstałego otworu można wstawić nową warstwę blachy. 

Jest to więc bardzo praktyczna opcja, która umożliwia powrót do pierwotnych funkcji garażu w dowolnie wybranym momencie. Niemniej ważne jest dobranie wykonawcy, który zapewni odpowiednio dobrane wizualnie rozwiązanie. A więc, na przykład, tego który w swojej ofercie ma opcję dopasowania kolorystycznego czy pomalowania farbą drewnopodobną - jeśli taką też pomalowany jest blaszak. 

Samodzielny montaż

Można tego zadania podjąć się także samodzielnie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość stworzenia dowolnego koloru i typu okna. Jest to jednak rozwiązanie polecane dla osób z (chociażby) minimalnym doświadczeniem, dużą ilością energii, zapału i czasu. 

Jeśli jednak ktoś jest wystarczająco zaangażowany można wtedy zyskać dodatkowe udogodnienia, które rzadko kiedy oferowane są przez specjalistów. Na przykład - parapet wewnątrz pomieszczenia. Taki dodatek znacząco wpływa na funkcjonalność i wygląd całego pomieszczenia. 

Jeżeli montaż okien jest brany pod uwagę należy wziąć również wyposażenie garażu w powłokę antykondensacyjną. Ma ona, przeważnie, formę filcu przyklejanego od wewnętrznej strony blachy dachowej. Jej główną funkcją jest zbieranie skraplającej się pary wodnej, co przeciwdziała niszczeniu okien i sprzętu przechowywanego w blaszaku. 

Kup garaż
NA RATY!

Przeczytaj
co u nas

BLOG

Napisz do nas BEZPŁATNA WYCENA!

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!